Emigracja do Australii: Skilled Independent Visa (189)

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

AUSTRALIAEMIGRACJAPRACA ZA GRANICĄ

Wiza dzięki której zamieszkasz na stałe w Australii. Oczywiście będziesz mógł na niej pracować, a po jakimś czasie zostać obywatelem Australii. Nie musisz mieć wcześniej  znalezionego pracodawcy, by aplikować na ten typ wizy.

Sydney, Melbourne a może Perth?-  dzięki wizie możesz zamieszkać na stałe w jakimkolwiek chcesz regionie Australii. Wiza jest skierowana głównie do wykwalifikowanych specjalistów, których zawód jest szczególnie poszukiwany na rynku australijskim. Program opiera się na systemie punktowym: zdobywasz punkty za wykształcenie, doświadczenie zawodowe i znajomość języka angielskiego. Im większa liczba uzyskanych punktów, tym większa szansa na zdobycie wizy. Jeżeli aplikujesz z drugą połówką, zdobyte przez nią punkty również wliczają się do całościowego wyniku.

Po otrzymaniu wizy możesz:

 • zamieszkać na stałe w Australii;
 • sprowadzić swoich bliskich do Australii;
 • studiować;
 • a ostatecznie uzyskać obywatelstwo australijskie.

Główne wymagania

Chętnych do zdobycia wizy jest naprawdę sporo, dlatego musisz koniecznie spełniać wszystkie wymienione wymagania:

 • po ‘wyrażeniu zainteresowania’ (Expression of Interest – EOI) musisz zostać zaproszony przez urzędnika imigracyjnego do złożenia aplikacji;
 • być w wieku do 45 lat włącznie;
 • Twój zawód musi się znajdować na tzw. Skilled Occupation list, a więc być zawodem poszukiwanym na rynku australijskim;
 • musisz posiadać i udowodnić swoje kwalifikacje zawodowe;
 • być w stanie uzyskać co najmniej 65 punktów w systemie punktowym;
 • nie być karalnym.

Dodatkowo musisz się przygotować na niemałe koszty związane z aplikacją. 

Przed aplikacją

Zanim faktycznie zaaplikujesz o wizę, musisz wysłać tzw. ‘wyrażenie zainteresowania’ (Expression of Interest – EOI) aplikacją o wizę Australia Skilled Independent Visa (189). Dopiero w odpowiedzi na EOI otrzymasz zaproszenie od urzędnika imigracyjnego do faktycznego aplikowania.

Wykonaj wszystkie te kroki, zanim wyślesz swoje EOI: 

 1. Sprawdź czy Twój zawód znajduje się na Liście pożądanych zawodów, ponieważ od tego zależy czy możesz aplikować. Obok nazwy zawodu koniecznie musi widnieć informacja, że kwalifikuje się on do wizy 189. Jeżeli Twój zawód nie kwalifikuje się do 189, nic straconego! Możliwe, że możesz aplikować o inny typ wizy pozwalający na stały pobyt w Australii: Skilled Nominated visa (190).
 2. Sprawdź koniecznie czy masz wymaganą ilość punktów korzystając ze specjalnego kalkulatora. Musisz mieć co najmniej 65 punktów, aby aplikować.
 3. Oceń czy jesteś w stanie udowodnić, że posiadasz co najmniej 3 letnie doświadczenie w zawodzie, który wskażesz podczas aplikacji. Im większy staż na koncie, tym ostatecznie więcej punktów w systemie. 
 4. Specjalnie wyznaczone dla każdego zawodu organy muszą ocenić Twoje kwalifikacje zawodowe. Twoje doświadczenie i dyplom muszą spełniać standardy, jakie wyznaczył australijski Rząd do wykonywania ​​pracy w danym zawodzie. Lista organów wydających ocenę znajduje się pod tym adresem.
 5. Prześlij swoje EOI poprzez stronę SkillSelect. Możesz to zrobić przebywając w Australii lub będąc poza nią. Pamiętaj, że to nie jest aplikacja o wizę, ale jedynie prośba o możliwość starania się o nią.

Możesz czekać nawet do dwóch lat po wysłaniu EOI na zaproszenie do aplikacji. Zaproszenie możesz otrzymać dwa razy. Jeśli za drugim razem nie zaaplikujesz Twój EOI zostanie usunięty ze SillSelect. Samo zaproszenie nie oznacza, że masz przyznaną wizę. 

Wymagane dokumenty

Jeżeli urzędnik imigracyjny zaaprobuje Twój EOI otrzymasz maila ze SkillSelect z zaproszeniem do aplikacji o wizę. Masz 60 kalendarzowych dni, aby złożyć aplikację. W związku z tym musisz przygotować następujące dokumenty:

 1. Paszport oraz inny dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty.
 2. Dokumenty potwierdzające Twój stan cywilny: akt małżeństwa, orzeczenie rozwodu lub separacji. 

 3. Dowody posiadanych kwalifikacji zawodowych. Wliczają się w to: kontrakty, paski wypłat, świadectwa pracy itp. itd. Wszystko co wskazuje, że bez wątpienia masz odpowiedni staż w kwalifikującym się zawodzie, będziesz musiał załączyć do swojej aplikacji. Reasumując: im więcej wiarygodnych dowodów, tym lepiej. Oczywiście dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego.
 4. Dyplom ukończenia studiów.
 5. Zaświadczenie o niekaralności z kraju ojczystego oraz każdego kraju w którym spędziłeś 12 miesięcy w przeciągu 10 lat.
 6. Wypełnione wnioski z Twoimi danymi: Form 1221 Additional personal particulars information (PDF) Form 80 Personal particulars for assessment including character assessment (PDF).
 7. Medyczne zaświadczenie, że nie masz żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Tylko akredytowane placówki mogą wydać taki dokument. Ich lista znajduję się pod tym adresem.
 8. Certyfikat językowy: IELTS, TOEFL iBT, PTE Academic, Cambridge C1 Advanced test.
 9. Inne dokumenty o jakie może Cię poprosić urzędnik imigracyjny.

Na zakończenie zeskanuj lub sfotografuj wszystkie swoje dokumenty (zarówno te w języku angielskim, jak i oryginalnym). Skany i fotografie muszą być w kolorze. 

Czy można aplikować wraz z partnerem?

Jeżeli aplikujecie jako małżeństwo wystarczy dołączyć sam akt. Rząd australijski uznaje również nieformalne związki, w związku z czym musisz koniecznie udowodnić, że łączy Was stała i prawdziwa więź. W tym przypadku musisz przygotować się na przedstawienie takich dokumentów jak:

 • wspólne konto bankowe;
 • rachunki;
 • wspólne dzierżawy lub hipoteki;
 • umowa o wynajem, na której widnieją nazwiska obojga.

Twój partner musi również mieć zdany certyfikat językowy.

Czas oczekiwania na wizę

Ze względu na dużą popularność wizy, czas przetwarzania Twojego wniosku może wynieść nawet 8 miesięcy. 

Decyzja 

Jeżeli wiza zostanie Ci przyznana, otrzymasz:

 • numer przyznanej wizy;
 • datę od której zaczyna się jej ważność;
 • warunki dotyczące przyznanej wizy.

Koniecznie zachowaj kopię decyzji. W przypadku negatywnej odpowidzi zostaniesz poifnromowany, jaki był powód tej decyzji.

Koszty wizowe

Koszt za wizę zaczyna się od 4045 AUD. Do tej kwoty musisz doliczyć jeszcze opłatę za każdego członka rodziny, który aplikuje wraz z Tobą. Oczywiście możesz wyliczyć sobie przybliżone koszty poprzez kalkulator na stronie Urzędu.

Przydatne linki i adresy

Jeżeli chcesz mieć dokładne informacje na temat przyznawanych punktów zajrzyj pod ten link.

Strona Urzędu Imigracyjnego Australii.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu