Emerytura w Tajlandii – wszystko o Retirement Visa

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

AZJAEMIGRACJATAJLANDIA

Czy zastanawiałeś się nad spędzeniem emerytury w Tajlandii? Białe plaże, ciepło przez cały rok, świetna opieka medyczna i tanie koszty życia – czyż to nie brzmi pięknie? Jest tylko parę warunków, które musisz koniecznie spełnić, by otrzymać Retirement Visa. We wpisie przedstawię je wszystkie.

Na pewno nie jednemu z nas przeszła przez głowę myśl o emeryturze w jakimś pięknym, tanim i słonecznym miejscu. Takim miejscem może stać się dla Ciebie Tajlandia. Ale niestety muszę zasmucić co poniektórych: wiza nie jest dla każdego, ze względu na to, że wymaga sporo odłożonych oszczędności na koncie.

Opis Retirement Visa

Abyś się mógł ubiegać o Retirement Visa (inaczej Non-Immigrant Visa “O-A” (Long Stay)) musisz być w wieku powyżej 50 lat. Możesz aplikować będąc już w Tajlandii lub przebywając za granicą. W tym wypadku zrobisz to w każdej Ambasadzie lub Konsulacie Królestwa Tajlandii.

Wiza umożliwi Ci pozostanie w Tajlandii przez okres 1 roku (12 miesięcy) i może być przedłużona o następny rok po tym okresie. Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby odnowień tej wizy, o ile dalej spełniasz wszystkie wymagania wizowe. W przypadku Retirement Visa możesz się starać o wizę jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu. Koszt uzyskania wizy wielokrotnego wjazdy wynosi 5000 THB.

Emerytura w Tajlandii – lista wymagań 

Musisz koniecznie spełniać wszystkie poniższe wymagania, aby móc aplikować:

 • musisz mieć co najmniej 50 lat;
 • posiadać ważny paszport;
 • przedstawić dowód, że spełniasz wymagania finansowe;
 • posiadać tajską książeczkę bankową (oryginał);
 • przedstawić list potwierdzający od Twojego tajskiego banku.

By spędzenie emerytury w Tajlandii stało się faktem, musisz również spełniać wymogi finansowe, które niestety nie należą do najniższych. Dlatego, aby móc się w ogóle zacząć starać, musisz posiadać:

 • co najmniej 800 000 THB (ok. 100 000 zł) na tajskim koncie bankowym założonym na Twoje nazwisko. Te pieniądze muszą zostać rozliczone na koncie co najmniej 2 miesiące przed złożeniem wniosku;
 • lub otrzymywać miesięczny dochód lub emeryturę w wysokości co najmniej 65 000 THB (ok. 8000,00 zł);
 • możesz też posiadać sumę rocznego dochodu, emerytury i pieniędzy w tajskim banku, które łącznie wynoszą co najmniej 800 000 TBH.

Raportowanie

Posiadacze Retirement Visa muszą zgłaszać swój aktualny adres do tajskiego Urzędu Imigracyjnego co 90 dni. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • osobiście w Urzędzie Imigracyjnym;
 • za pośrednictwem poczty;
 • za pośrednictwem agenta, który ma pełnomocnictwo do zgłaszania twojego statusu.

Jeżeli masz wizę wielokrotnego wjazdu, możesz po prostu opuścić Tajlandię po 90 dniach. Przy kolejnym wjeździe do Tajlandii Twój dozwolony czas pobytu będzie przedłużony o 90 dni. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać przedłużenia, będziesz musiał uzyskać nową wizę nieimigracyjną z tajskiej Ambasady lub Konsulatu za granicą.

Na koniec dodam, że emerytura w Tajlandii to tylko jeden ze sposobów na pozostanie w tym kraju na dłuższy czas. Więcej o innych możliwościach przeczytasz w artykule Tajlandia – jak tam zamieszkać?

Przydatne linki

Immigration Bangkok (szczegóły aplikacji)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tajlandii – informacje na temat wizy 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu