Emigracja do Kolumbii: jak zamieszkać na stałe?

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

AMERYKA POŁUDNIOWAEMIGRACJAKOLUMBIAPRACA ZA GRANICĄ

Bardzo ciekawa opcja na zamieszkanie w Kolumbii dla każdego, kto posiada wysoki stały dochód. Może jesteś właścicielem nieruchomości, masz własny biznes, posiadasz inwestycje lub otrzymujesz wysoką emeryturę?  Jeżeli tak, to możesz przenieść się do egzotycznej Kolumbii i zamieszkać tam na stałe.

Umożliwi Ci to wiza o nazwie M − PENSIONER OR INDEPENDENT INCOME BENEFICIARY. Jeżeli będziesz w stanie udowodnić przed konsulem swoje stałe i odpowiednio wysokie źródło dochodu, możesz stać się jej właścicielem. W związku z tym, emigracja do Kolumbii poprzez tę wizę jest bardzo popularna w USA, gdzie sporo emerytów decyduje się na przeprowadzkę do ciepłego kraju, jakim bez żadnych wątpliwości jest Kolumbia. Tym bardziej, że służba zdrowia jest na naprawdę wysokim poziomie i najlepsza ze wszystkich krajów Ameryki Południowej. Jeżeli interesują Cię jednak inne opcje emigracji do Kolumbii, to zajrzyj do artykułu Emigracja do Kolumbii – Business Visa. Więcej o tym ciekawym kraju możesz przeczytać w artykule Kolumbia:Bogota – wrażenia

Założenia wizy M – Pensioner or Independent Income Beneficiary

Wiza jest wydawana na 3 lata. Będąc jej posiadaczem musisz przebywać co najmniej 6 miesięcy na terenie Kolumbii, by nie straciła ona swojej ważności. Możesz więc spędzać tylko pół roku w ciepłej Kolumbii, a drugie pół gdziekolwiek zechcesz. Po trzech latach możesz starać się o jej przedłużenie. Nie ma żadnych wymagań wiekowych, dlatego nawet młodzi rentierzy lub emeryci wojskowi mają szansę ją zdobyć.

Główne wymagania

Najważniejszym wymaganiem jaki musisz spełnić, aby emigracja do Kolumbii się powiodła, jest posiadanie stałego i odpowiednio wysokiego dochodu. Może to być albo emerytura, albo renta, albo stały dochód z nieruchomości, inwestycji, biznesu, pracy zdalnej jako freelancer itd. Ciężko powiedzieć czy pracownicy zdalni, będący na samozatrudnieniu i wystawiający faktury, się kwalifikują. Tutaj podejście może być bardzo indywidualne i zależeć od samych urzędników. Najlepiej dopytać się osobiście w konsulacie.

Jeżeli jesteś emerytem, musisz otrzymywać co miesiąc nie mniej niż trzykrotność najniższej krajowej pensji, jaka obowiązuje w Kolumbii. Jeżeli zaś chcesz się starać w oparciu o dochód z innych źródeł niż emerytura, miesięcznie nie może on wynosić mniej niż suma 10 najniższych krajowych pensji. Dlatego zanim pomyślisz o emigracji do Kolumbii, sprawdź czy spełniasz to wymaganie. Możesz wejść pod ten adres, aby zobaczyć ile wynosi minimalna pensja krajowa. Obecnie (2021 rok) jest to 908,526.00 COP, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 945 zł. Jak sam widzisz, dochód musi być dość wysoki. Oczywiście dochody mogą się sumować, więc jeżeli oprócz emerytury posiadasz nieruchomości lub inwestycje, wszystko to składa się na ostateczną kwotę Twoich dochodów.

Potrzebne dokumenty

Aplikację koniecznie musisz wypełnić i przesłać online. Pod tym adresem znajdziesz wniosek. Oprócz ważnego paszportu z dwiema wolnymi stronami na wizę i zaświadczenia o niekaralności, musisz dołączyć dokumenty udowadniające Twoje źródło dochodu i to, że jest ono regularne. Może to być zaświadczenie z urzędu o pobieraniu emerytury, dane firmy, faktury za zlecenia itp. Oczywiście wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego. Wszystkie dokumenty, nie licząc dowodu osobistego lub paszportu, nie mogą być starsze niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku.

Opłaty

Opłatę musisz dokonać w gotówce w EURO w Konsulacie w Warszawie. Obecna opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi 40 euro. W przypadku przyznania Ci  wizy, musisz uiścić drugą opłatę w wysokości 177 euro. Niestety, jeżeli wiza nie zostanie Ci przyznana, opłata za rozpatrzenie przepada.

Adres Ambasady w Polsce:

ul. Zwycięzców 29,

03-936, Warszawa.

Telefon : +48 226177157

Otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00 – 15:00.

Czy mogę emigrować całą rodziną (z partnerem, dziećmi)?

Dobra wiadomość to taka, że emigracja do Kolumbii jest możliwa z całą rodziną! Mogą towarzyszyć Ci najbliżsi: małżonka, stały partner lub dzieci poniżej 25 roku życia. Starsze dziecko może być załączone do aplikacji tylko wtedy, gdy jest ono niepełnosprawne. Na szczęście nie musicie osobno udowadniać, że macie dochód na wymaganym poziomie, wystarczy że jedno z Was spełni to wymaganie. W takim przypadku osoba towarzysząca składa podanie o Beneficiary Visa. Proces samej aplikacji wygląda podobnie, z tą różnicą, że trzeba dołączyć kopię wizy głównego posiadacza oraz świadectwo potwierdzające związek rodzinny (akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci itd.). Oprócz tego główny posiadacz wizy musi załączyć podpisany przez siebie wniosek, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność ekonomiczną (zapewnienie zakwaterowania, finansowanie wyżywienia itd.) za członków rodziny.

Przydatne linki

Ogólna lista potrzebnych dokumentów 

Instrukcja wypełniania wniosku wizowego (w formie wideo)

Aktualne informacje na temat opłat konsularnych

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu