Emigracja do Panamy – Friendly Nations Visa

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

EMIGRACJAPANAMAPRACA ZA GRANICĄ

Dzięki wizie Friendly Nations, możesz zamieszkać na stałe w Panamie i cieszyć się życiem z niskimi podatkami jako przedsiębiorca lub inwestor. Panama to nie tylko ciepły klimat, piękne piaszczyste plaże i morze karaibskie z jednej, a Pacyfik z drugiej strony. To też przyjazne miejsce dla Digital Nomads i przedsiębiorców.  Panama ma jedno z najbardziej przyjaznych firmie praw podatkowych! Dodatkowo życie w Panamie jest w miarę tanie i stabilne. Nie musisz mieszkać na małej wysepce, aby cieszyć się życiem bez podatku jako przedsiębiorca lub inwestor.

Emigracja do Panamy

Wiza ta jest świetna również dla Digital Nomads i osób geograficznie niezależnych (tzw. location independent). Panama oferuje szybki Internet, dużo dobrych nieruchomości na wynajem (lub zakup) i sporą społeczność ekspatów. Istotnym plusem jest też bliskość Stanów Zjednoczonych. Możesz więc pracować zdalnie dla firm amerykańskich jako freelancer lub prowadzić z nimi interesy. A wszystko to przy niskim opodatkowaniu: dochody uzyskane poza Panamą nie są opodatkowane! Spora różnica gdy się porówna z krajami europejskimi. Jeżeli więc liczy się dla Ciebie przyjazny klimat dla firm i ładna pogoda, to warto rozważyć Panamę. Pamiętaj oczywiście, że sama wiza to nie wszystko! Aby mieć rezydencje podatkową w Panamie, musisz przebywać na jej terytorium ponad 183 dni w roku oraz wykazać więzy z tym krajem. Może to być rachunek bankowy, dokumenty rejestrujące firmę, poświadczenie wynajmu mieszkania itp. To wszystko jest możliwe dzięki Friendly Nation Visa.

Friendly Nations Visa – co zyskujesz

Jako rezydent Panamy jesteś zobowiązany do płacenia podatku od dochodu uzyskanego tylko na terenie Panamy.  W przeciwieństwie do systemu podatkowego w krajach europejskich (w tym Polski), gdzie obywatele muszą płacić podatek od dochodu uzyskanego za granicą, Panama opodatkowuje tylko to, co zarabiasz w jej granicach. Twoje zarobki uzyskane zagranicą, zagraniczne inwestycje i zagraniczna pensja są zasadniczo wolne od podatku. Jeżeli uda Ci się zdobyć wizę dla siebie (lub całej rodziny) możesz mieszkać w Panamie na stałe. Nie istnieje nic na przeszkodzie w wielokrotnym przekraczaniu panamskiej granicy (tzw. multi-entry visa). Jeżeli nie chcesz tutaj przenosić lub zakładać firmy, ani działać jako freelancer, możesz otrzymać wizę na podstawie umowy o pracę z panamskim pracodawcą.

Podsumowując:

  • niskie podatki dla firm i freelancerów;
  • nieopodatkowane dochody uzyskane poza terytorium Panamy;
  • możliwość założenia firmy, życia jako Digital Nomad;
  • bliskość USA i Kanady jako potencjalnego rynku zbytu;
  • możliwość zakupu nieruchomości;
  • ciepły, karaibski klimat;
  • stabilna gospodarka;
  • idealne miejsce dla firm z branż E-commerce, Finansów;
  • po 5 latach możliwość uzyskania panamskiego obywatelstwa;
  • możliwość emigracji z całą rodziną.

Wymagania wizowe

Aby otrzymać wizę musisz posiadać związki zawodowe i gospodarcze z Republiką Panamy. Krótko mówiąc, musisz nawiązać stosunki zawodowe lub gospodarcze z Panamą. Możesz to osiągnąć za pomocą jednej z dwóch opcji:

  • założyć firmę w Panamie;

lub

  • być zatrudnionym do pracy jako pracownik dla istniejącej firmy w Panamie.

Pierwsza opcja świadczy o „działalności gospodarczej”, co oznacza, że wnioskodawca jest właścicielem firmy panamskiej (nowo utworzonej lub kupionej istniejącej), która prowadzi działalność w Panamie. Należy pamiętać, że obcokrajowcy (obywatele nie będący obywatelami Panamy) nie mogą posiadać firmy zajmującej się handlem detalicznym w Panamie. Założenie firmy w Panamie generalnie nie jest trudne. Sporo firm prawniczych pomaga w załatwieniu formalności, szczególnie gdy nie znasz języka hiszpańskiego. Poza tym aplikując trzeba przedstawić ważne zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o stanie zdrowia, dwa dokumenty stwierdzające tożsamość (w tym paszport) i inne.

Emigracja do Panamy – koszty Friendly Nation Visa

Zanim złożysz wniosek o wizę, musisz mieć założone konto w banku panamskim z depozytem w wysokości 5.000 USD. Konto w banku musisz założyć na miejscu w Panamie. Potrzebujesz do założenia konta między innymi: paszport, wniosek wyjaśniający powód założenia konta, dowód pozyskiwania środków pieniężnych (np. roczne oświadczenie podatkowe, kontrakt z pracodawcą, zaświadczenie o pobieraniu emerytury itp.). Depozyt stanowi z jeden z kosztów wyrobienia wizy. Dodatkowe opłaty to 250 USD na rzecz „Tesoro Nacional” (Skarb Państwa) z tytułu opłat imigracyjnych oraz 800 USD na rzecz „Servicio Nacional de Migracion” (Krajowa Służba Imigracyjna). Dodając do wymienionych opłat koszty związane z obsługa prawną założenia firmy, notariuszy, doradztwo itp, musisz się liczyć w sumie z kosztem co najmniej 10.000 USD. Jeżeli emigrujesz z rodziną, dolicz po 2.000 USD za każdego członka rodziny. Choć na pierwszy rzut oka te koszty nie są małe, dosyć szybko się zwracają. Poza tym depozyt możesz wyciągnąć z banku po uzyskaniu wizy. Słoneczna pogoda dodatkowo wynagradza wszelkie formalności!

Jak sam widzisz, emigracja do Panamy jest w miarę prosta i daje wiele korzyści! Jeżeli interesują Cie inne kraje z ciepłym klimatem, przeczytaj  Emigracja do Kolumbii: jak zamieszkać na stałe?

Przydatne linki

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Panamy

Ambasada Panamy w Polsce (facebook)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu