Praca w Korei Południowej: Working Holiday

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

KOREA POŁUDNIOWAPRACA ZA GRANICĄWORKING HOLIDAY

Korea Południowa Working Holiday to doskonała okazja, by zagłębić się w kulturę koreańską, a przy okazji uzupełnić fundusze na podróżowanie. Uczestnicząc w programie możesz pracować, podróżować i uczyć się w Korei Południowej.

Celem Working Holiday Korea Południowa jest umacnianie przyjaznych stosunków pomiędzy Koreą i Polską. Możesz mieszkać w Korei przez 12 miesięcy, pracować a nawet podjąć krótkoterminową naukę. Praca oczywiście ma być jedynie dodatkiem do poznawania bogatej kultury koreańskiej. Szerzej o szukaniu pracy w Korei Południowej znajdziesz w artykule Praca w Korei Południowej – jak znaleźć?

Wymagania

Starając się o wizę Working Holiday tak naprawdę starasz się o wizę H-1. Aby móc aplikować, musisz spełniać wszystkie warunki:

  • jesteś w wieku 18-30 lat włącznie;
  • nie brałeś wcześniej udziału w programie;
  • nie mogą Ci towarzyszyć osoby na Twoim utrzymaniu (dzieci, partner);
  • posiadasz ważny paszport z dwiema wolnymi stronami;
  • Twoim głównym celem jest podróżowanie, a praca ma charakter jedynie dodatkowy;
  • posiadasz wystarczające środki na pierwsze miesiące życia i na zakup biletu powrotnego;
  • jesteś niekarany.

Roczny limit wiz wynosi tylko 200. W związku z tym im szybciej złożysz wszystkie potrzebne dokumenty, tym większa szansa na otrzymanie wizy.

Potrzebne dokumenty

Aby Twój wniosek o wizę został pozytywnie rozpatrzony musisz dostarczyć wszystkie dokumenty z listy:

  • wniosek wizowy (APPLICATION_FOR_VISA);
  • zdjęcie paszportowe;
  • zaświadczenie o niekaralności (oryginał) w języku polskim;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza pierwszego kontaktu (oryginał) w języku polskim;
  • wyciąg z konta bankowego dokumentujący środki potrzebne na pierwsze miesiące pobytu w Korei (3000 USD) oraz dodatkowo 1500 USD na zakup biletu, w sumie 4500 USD;
  • plan podróży, wraz z planem poszukiwania pracy (napisany w języku angielskim lub koreańskim) – wzór znajdziesz pod tym adresem;
  • wykupione ubezpieczenie na cały Twój pobyt w Korei.

Oczywiście musisz też uiścić opłatę wizową w wysokości 342 zł. Płatność dokonasz jedynie w gotówce. Komplet dokumentów powinieneś złożyć osobiście w najbliższej Ambasadzie Korei Południowej. W Polsce mieści się ona w Warszawie, a dokładny jej adres znajdziesz na stronie Ambasady.

Jaką pracę w Korei mogę wykonywać na wizie Working Holiday?

Musisz wiedzieć, że wiza nie zezwala niestety na pracę na cały etat. Tygodniowo możesz przepracować maksymalnie 25 godzin. Na szczęście w przeciwieństwie do obywateli Australii czy Włoch, Polacy mają nieograniczony czas pracy dla jednego pracodawcy. Dlatego nic się nie stanie, jeżeli całe 12 miesięcy przepracujesz w jednej firmie. Musisz tylko pamiętać o limicie godzinowym.

Najpopularniejszym wyborem jest praca w usługach, gastronomii lub turystyce. Jeżeli znasz dodatkowo język koreański w stopniu komunikatywnym, masz bezsprzecznie ułatwione zadanie przy poszukiwaniu pracy. Pewnie spytasz: a jakie prace mogę wykonywać bez znajomości języka koreańskiego? Możesz pracować na przykład jako au pair lub spróbować pracy na farmach (WWOOF Korea). Mimo wszystko najlepiej będzie, jeżeli przed wyjazdem opanujesz jakieś podstawy języka koreańskiego.

Świetnymi portalami z pracą dla cudzoziemców są:

Praca w Seulu dla obcokrajowców

Seul Global Center

Zajrzyj do osobnego artykuły Praca w Korei Południowej – jak znaleźć? by dowiedzieć się więcej o szukaniu pracy w Korei Południowej.

Formalności po przyjeździe

Samo uzyskanie wizy to nie koniec formalności. Dlatego po przekroczeniu granicy masz 90 dni na zarejestrowanie swojego miejsca pobytu. W związku z tym musisz się udać do najbliższego dla miejsca zamieszkania Urzędu Imigracyjnego. Dzięki temu uzyskasz Kartę Rejestracyjną Cudzoziemca (Foreigner registration card). Jest ona potrzebna, by dokonać wszelkich innych formalności koniecznych do zamieszkania w Korei, jak na przykład: otwarcie rachunku bankowego, uzyskanie abonamentu komórkowego, założenie Internetu, sporządzenie umowy najmu i legalnej pracy w Korei. Wnioskując o kartę musisz dostarczyć potrzebne dokumenty. Zostaną też pobrane od Ciebie odciski palców. Otrzymasz również potwierdzenie złożenia dokumentów wraz z terminem odbioru karty. Zazwyczaj wyrobienie jej zajmuje 3 tygodnie. Oczywiście pamiętaj, że przy każdej zmianie adresu zamieszkania musisz zgłosić swoją przeprowadzkę w przeciągu 5 dni do odpowiednich organów. Możesz umówić swoją wizytę oraz znaleźć więcej szczegółów na ten temat pod tym adresem.

A co jeśli chcę zostać dłużej na Working Holiday Korea Południowa?

Spodobała Ci się Korea i chciałbyś zostać w niej na dłużej? A może chciałbyś zamieszkać w Korei na stałe? Może jakiś konkretny pracodawca chce Cię zatrudnić na stałe lub na cały etat? Masz w takim przypadku pare opcji. Jedną z nich jest staranie się o wizę F-2-7, której zdobycie opiera się na systemie punktowym. Poczytaj o tej opcji więcej w naszym osobnym artykule. Drugą z możliwości jest stały kontrakt zaproponowany przez pracodawcę. Oczywiście musisz pamiętać, że zmiana statusu wizowego musi się odbyć po zakończeniu ważności wizy H-1. W trakcie jej trwania nie możesz niestety zmienić swojego statusu. Więcej o szukaniu pracy w Korei Południowej znajdziesz w artykule Praca w Korei Południowej – jak znaleźć?

Przydatne linki

Świetną i dedykowaną dla programu Working Holiday jest strona Working Holiday Info Center. Centrum ma też swoją placówkę w Seulu.

Praca w Korei Południowej – jak znaleźć?

Ambasada Korei w Polsce

Ogłoszenie o limicie godzin pracy dla uczestników Working Holiday

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

2 Komentarze. Leave new

  • Przejrzałem mnóstwo stron o tym programie i tylko na tym blogu jest informacja, że limit godzin pracy w tygodniu to 25 godzin. Nie mogłem znaleźć takiej informacji na żadnej rządowej stronie. A na zagranicznych stronach jest informacja, że limit roczny 1300 godzin.
    Czy mógłbym zatem prosić o źródło tej informacji.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu