Praca w Japonii – JET Programme

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

AZJAJAPONIAPRACA ZA GRANICĄ

JET Program, czyli skrót od Japan Exchange and Teaching, to rządowy program umożliwiający pracę w Japonii na okres jednego roku. Zasadniczo program JET jest przeznaczony dla obcokrajowców, którzy chcą przyjechać do Japonii, aby wziąć udział w wymianie kulturalnej.  Stanowi on świetną okazję do połączenia pracy zarobkowej z poznaniem kultury japońskiej i języka japońskiego.

Założenia programu

Każdy uczestnik Programu JET jest zatrudniony na jednym z następujących stanowisk: Asystent Nauczyciela Języka (ALT), Koordynator ds. Stosunków Międzynarodowych (CIR) lub Doradca ds. Wymiany Sportowej (SEA). Musisz wziąć pod uwagę, że ubieganie się o uczestnictwo w programie JET to długi i konkurencyjny proces, który trwa nawet 6 miesięcy. Jednak korzyści wynikające z bycia wybranym są naprawdę warte wysiłku! Wybrani kandydaci otrzymują roczne zatrudnienie w organizacji zawierając umowę w Japonii. W ramach programu pracujesz około 35 godzin tygodniowo, masz co najmniej 10 dni płatnych wakacji, a jeżeli sprawdzisz się w pracy, możesz przedłużyć swój pobyt nawet do trzech lat!

Praca w Japonii w ramach JET Programme – stanowiska

Zanim przystąpisz do aplikacji, dowiedz się na jakie stanowiska jest prowadzona rekrutacja oraz jakie trzeba spełniać warunki. W ramach JET masz okazję aplikować na jedno z trzech stanowisk:

Asystent Nauczyciela Języka (Assistant Language Teacher – ALT) – asystenci pomagają w zajęciach prowadzonych przez japońskich nauczycieli języka angielskiego, głównie w szkołach publicznych. Do najważniejszych obowiązków należy pomoc nauczycielowi podczas zajęć,  pomoc w przygotowaniu materiałów dydaktycznych i udział w zajęciach pozalekcyjnych z uczniami.

Koordynator ds. Stosunków Międzynarodowych (Coordinator for International Relations – CIR) – stanowisko skierowane do kandydatów z komunikatywną znajomością języka japońskiego. Jako Koordynator pomagasz lokalnym biurom samorządowym w działaniach związanych z wymianą międzynarodową. Główne obowiązki stanowią najczęściej tłumaczenia pisemne / ustne dla urzędników państwowych, przyjmowanie gości z zagranicy, nauczanie języka angielskiego urzędników państwowych oraz planowanie i wdrażanie wydarzeń związanych z wymianą międzynarodową.

Doradca ds. Wymiany Sportowej (Sports Exchange Advisor – SEA) – SEA to specjaliści związani ze sportem, których głównym zadaniem jest pomoc w treningach sportowych i planowaniu projektów związanych ze sportem.

Warunki udziału w programie

Oto główne założenia programu, które musisz spełniać, aby wziąć udział w programie:

 • interesujesz się Japonią i jesteś chętny na pogłębienie wiedzy o tym kraju;
 • masz motywację do udziału i inicjowania wymiany międzynarodowej w lokalnej społeczności;
 • podejmiesz wysiłki, aby uczyć się lub kontynuować naukę języka japońskiego przed i po przyjeździe do Japonii;
 • posiadasz tytuł licencjata lub wyższy (kandydaci na stanowisko ALT mogą alternatywnie posiadać zaświadczenie o ukończeniu 3-letniego kursu nauczania w szkołach podstawowych);
 • posiadasz biegłość we współczesnej standardowej wymowie, rytmie i intonacji w wyznaczonym języku oraz posiadasz doskonałe umiejętności językowe, w tym umiejętność formułowania zdań w sposób złożony i logiczny;
 • nie mieszkałeś w Japonii sześć lub więcej lat w sumie licząc od 2011 r;
 • jeżeli język angielski nie jest Twoim rodzimym, posiadasz jego biegłą znajomość lub znasz komunikatywnie język japoński.

Dodatkowo jako Asystent Nauczyciela Języka (ALT) musisz interesować się pracą z dziećmi. Nie zaszkodzi, jeżeli będziesz posiadał kwalifikacje lektora językowego, a jeżeli takich nie masz, to posiadasz silną motywację do uczestniczenia w nauczaniu języków obcych. Na stanowisko  Koordynator ds. Stosunków Międzynarodowych (CIR)  musisz posiadać komunikatywną znajomość języka japońskiego (pożądany jest test znajomości języka japońskiego N1 lub N2).

Proces rekrutacji

Proces rekrutacji, składania wniosków i selekcji nowych uczestników JET prowadzi Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem swoich Ambasad i Konsulatów w krajach uczestniczących. Dla Polski jest to Ambasada Japonii w Warszawie. To w niej musisz dowiedzieć się o konkretne terminy składania wniosków, jak i o konkretne dokumenty, jakie powinieneś dostarczyć. Najczęściej miesiącem składania wniosków jest listopad lub grudzień w rok poprzedzający wyjazd. Generalnie proces składa się z 7 etapów:

 1. Przyjmowanie aplikacji;
 2. Rewizja przesłanych aplikacji;
 3. Rozmowa w Ambasadzie lub Konsulacie z wybranymi kandydatami;
 4. Wysłanie feedbacku do kandydatów na temat wyników rozmowy;
 5. Przesłanie przez kandydata zaświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych i reszty dokumentów potrzebnych do wyjazdu;
 6. Trening przedwyjazdowy, sesja Q&A z organizatoram programu JET;
 7. Przylot do Japonii i rozpoczęcie pracy.

O wszelkich dodatkowych szczegółach powinna poinformować Cię Ambasada.

Praca w Japonii – przydatne linki

Jeżeli praca w Japonii nadal Cię interesuję, koniecznie zajrzyj pod poniższe linki:

Podobny program Praca w Japonii – Working Holiday

Ambasada Japonii w Polsce

Oficjalna strona JET Programme

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu