Tajlandia – jak tam zamieszkać? Wiele możliwości.

Tajlandia: jak tam mogę zamieszkać na dłużej? – to chyba częste pytanie zadawane przez oczarowanych krajem turystów. Jeżeli jesteś pewien, że chcesz zostać w Tajlandii na dłużej niż pozwala Ci na to turystyczny wjazd, zapoznaj się z wpisem. Znajdziesz w nim opcje, jak przedłużyć swój pobyt lub zostać na stałe w Tajlandii.

Od razu muszę zaznaczyć na wstępie: nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie “Jak zamieszkać w Tajlandii?”, bo wszystko zależy z jakimi umiejętnościami, oczekiwaniami i zasobami finansowymi przyjeżdżasz do tego kraju. No i oczywiście musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: “Jak długo chcę tam zamieszkać?”. Czy chcesz zostać na parę miesięcy, na rok a może na stałe? W tym artykule postaram się przedstawić różne opcje dla różnych grup.

Wjazd bezwizowy

Niestety czasy, gdy można było siedzieć na wizie turystycznej w nieskończoność, robiąc tylko szybkie wycieczki do przygranicznych miast, przechodzą powoli do lamusa. Obecnie Tajlandia raczej zaostrza prawo imigracyjne i stara się walczyć z tym procederem.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że granicę lądową możesz przekraczać tylko 2 razy w roku kalendarzowym. Na szczęście w przypadku drogi powietrznej nie ma aż takich restrykcji. Poza tym Rząd Tajlandii zniósł górny limit pobytu, więc odwiedzający ją mogą przekraczać granicę tyle razy, ile tylko zechcą i przebywać dłużej niż 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Mimo to urzędnicy imigracyjni nadal zalecają uzyskanie wizy przed przyjazdem do Tajlandii, ponieważ krótkie wjazdy bezwizowe nie są odpowiednim sposobem na przedłużenie pobytu w tym kraju w perspektywie długoterminowej.

Przedłużenie wizy turystycznej – pobyt do 60 dni

Swój turystyczny pobyt możesz przedłużyć o 30 dni będąc już w Tajlandii. W tym celu musisz udać się do Urzędu Imigracyjnego i przygotować  1900 bahtów opłaty . Nastaw się na wypełnianie paru formularzy i zwykle kilka godzin czekania. Swój bezwizowy pobyt możesz przedłużyć tylko raz o 30 dni. Jeśli opuścisz Tajlandię i wrócisz ponownie, możesz znów swój pobyt przedłużyć o 30 dni.

Jeśli skorzystałeś z 30-dniowego przedłużenia, ale nadal potrzebujesz więcej czasu w Tajlandii, możesz złożyć wniosek o dodatkowe „awaryjne” przedłużenie o 7 dni. Będzie Cię to kosztować również 1900 bahtów (40 £ / 60 $), więc jest to dosyć drogi sposób na uzyskanie większej liczby dni. W tym wypadku już chyba bardziej opłaca się wycieczka do przygranicznego państwa i wjechanie z nową pieczątką.

Więcej o możliwości przedłużenia i odpowiednie adresy znajdziesz pod tym linkiem.

Wiza turystyczna SETV – pobyt od 60 do 90 dni

Gdybyś chciał polecieć do Tajlandii już z zamiarem pozostania tam na dłużej, to możesz się postarać o wizę turystyczną jeszcze przed wylotem. Oczywiście konieczna będzie wizyta w Ambasadzie Tajskiej w Warszawie. Jedną z takich wiz jest wiza pozwalająca na pobyt 60 – dniowy, tzw. SETV : Single Entry Tourist Visa. Pamiętaj tylko, że jest to wiza jednokrotnego wjazdu, więc przekraczanie granicy anuluje jej czas trwania.

Po upływie 60 dni możesz przedłużyć pobyt o kolejne 30 dni, tym razem aplikując o 30 dniowe przedłużenie opisane powyżej. Takim sposobem możesz zostać 90 dni na jednorazowym wjeździe.

Wielokrotna wiza METV turystyczna – nawet do 9 miesięcy pobytu

Jest to wiza, dzięki której masz szansę pozostać najdłużej jako turysta. Ważność wizy METV wynosi sześć miesięcy, ale  czas pobytu na jednym wjeździe wynosi do 60 dni. Robiąc weekendowy wypad do sąsiednich państw, masz szansę spędzić prawie 9 miesięcy w Tajlandii! Sama wiza umożliwia wielokrotny wjazd na teren Tajlandii.

O wizę musisz się starać jeszcze przed swoim przyjazdem do Tajlandii, w kraju swojego zamieszkania. Wiza METV nie jest niestety tania, jej koszt wynosi 750 zł. Musisz też wiedzieć, że aby otrzymać wizę trzeba spełnić dodatkowe wymagania:

  • posiadać kopię wyciągu bankowego z ostatnich 3 miesięcy, potwierdzającą posiadanie odpowiednich środków finansowych. W tym wypadku jest to min. 20.000 zł. Dokument musi być wydany przez bank (w języku angielskim);
  • zaświadczenie o zatrudnieniu (w języku angielskim).

Jeżeli jesteś samozatrudniony, również możesz skorzystać z wizy METV (a więc coś w sam raz dla Digital Nomads).

Nawet na dzień przed upływem 6 miesięcy ważności wizy, możesz na nią wjechać i dalej aktywować swój 60 dniowy pobyt! Minusem tego rozwiązania (w przeciwieństwie do SETV) jest to, że 6 miesięcy ważności wizy liczy się już od daty jej wydania, a nie jak w przypadku SETV ma się 3 miesiące na wjechanie do Tajlandii. Żeby skorzystać maksymalnie z okresu, jaki umożliwia Ci ta wiza, najlepiej żebyś od razu po jej otrzymaniu poleciał do Tajlandii. Możesz wtedy zostać na 60 dni i przedłużyć je o kolejne 30 dni. Następnie możesz wylecieć na jeden dzień za granicę i znowu wjechać na 60 dni i je również przedłużyć o 30. Zaraz potem i przed okresem wygaśnięcia wizy, robisz kolejną jednodniową rundkę za granicę i wjeżdżasz na kolejne 60 dni. Dopóki zrobisz to przed północą w dniu wygaśnięcia wizy, otrzymasz kolejne 60 dni wjazdu (a potem i możliwość przedłużenia!). Jak widać, to jest dosyć sprytny pomysł na to, by zamieszkać w Tajlandii na dłużej.

Nauczyciel języka angielskiego w Tajlandii

Nie jesteś wykwalifikowanym inżynierem lub Twoja firma nie ma swojej placówki w Tajlandii, ale znasz świetnie język angielski? – to niewątpliwie najłatwiejszy sposób na zdobycie pracy. Poszukaj pracy jako nauczyciel języka angielskiego na dedykowanych do tego portalach lub poprzez konkretną szkołę językową.

Digital Nomad visa

Jeżeli jesteś tzw. Digital Nomad i pracujesz zdalnie dla konkretnej firmy lub prowadzisz swój biznes z Polski i chcesz zamieszkać w Tajlandii, to muszę Cię zmartwić. W tym wypadku nie ma prostego rozwiązania, by zostać na stałe (coś na wzór meksykańskiej lub kolumbijskiej wizy). Możesz nawet podchodzić pod wymóg Work Permit (ciekawy artykuł na ten temat znajdziesz pod linkiem Can digital nomads work in Thailand without a Thai work permit?). Najprostszym chyba sposobem na pozostanie w Tajlandii na dłużej jest wiza METV opisana powyżej. Szczególnie przydatna będzie dla tych, którzy prowadzą własną działalność. Może kiedyś Rząd Tajlandii (lub w ogóle jakikolwiek kraj) wyjdzie na przeciwko tej nowej i dość sporej grupie, jaką są Digital Nomad?

Smart Visa – wizy dla osób z kwalifikacjami

Zamieszkać w Tajlandii na dłużej możesz też dzięki swoim kwalifikacjom. Rząd Tajlandii uruchomił program w 2018 roku, by przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników, inwestorów oraz menadżerów wysokiego szczebla z odpowiednich branż. Dzięki wizie uzyskujesz prawo do sprowadzenia rodziny (małżonka i dzieci), zamieszkania i pracy.

Rodzaje wizy SMART

  1.  ‘T’ (Talent)
  2.  ‘I’ (Inwestor)
  3. ‘E’ (Menadżer wyższego szczebla – Executive)
  4.  ‘O’ (Małżonek/ka i dzieci)

Więcej o Smart wizie przeczytaj we wpisie Praca i biznes w Tajlandii – SMART VISA.

Wiza pracownicza

Co prawda, nie możesz liczyć na tak wysokie zarobki jak w Europie czy Ameryce Północnej, a przy tym kultura pracy w tajskich firmach jest inna od naszej, ale na pewno jest to jakaś opcja do rozważenia. W tym wypadku podstawą jest znalezienie pracodawcy, który zatrudni Cię na stałe. Więcej o szukaniu pracy w Tajlandii oraz jak ją znaleźć przeczytaj w osobnym artykule Praca w Tajlandii – jak znaleźć? Jeżeli jesteś programistą, to możesz wejść na “Stack Overflow Jobs” i przefiltrować jako kraj przyszłej pracy Tajlandię. Możesz również wysyłać swoje CV bezpośrednio do większych firm usytuowanych w tajskich miastach.

Wiza studencka – nauka języka tajskiego lub studia wyższe

Jedną z opcji, aby zamieszkać w Tajlandii do dwóch lat i przy okazji nauczyć się nowego języka, może być wiza ED – edukacyjna. W jej skład wchodzą kursy językowe, studia wyższe, staże, szkolenia. Abyś mógł się o nią ubiegać, musisz zostać przyjęty na kurs edukacyjny, program szkoleniowy lub staż w Tajlandii. Szkoła i kurs muszą być zaakceptowane przez rząd tajski. Dodatkowo sam kurs musi wymagać od ucznia uczęszczania na zajęcia przez co najmniej 100 godzin na każde 90 dni, co daje około 8-10 godzin tygodniowo.

Sama szkoła (lub Instytut) musi Ci dostarczyć (lub bezpośrednio do ambasady, w której składasz wniosek) następujące dokumenty:

  • list potwierdzający od szkoły lub instytutu / organizacji akademickiej o przyjęciu;
  • dowód potwierdzenia wpłaty czesnego;
  • opis kursu;
  • dokumenty rejestracyjne szkoły.

Kiedy aktywujesz swoją wizę nieimigracyjną ED po raz pierwszy, masz 90 dni na pobyt w Tajlandii. Po upływie 90 dni musisz złożyć raport do odpowiedniego Urzędu Imigracyjnego, w którym przedstawisz wydane przez szkołę pismo, że zarejestrowałeś się na kursie i opłaciłeś czesne w całości. Po akceptacji wniosku, ważność Twojej wizy jest przedłużona do roku. Niestety to nie koniec formalności! Co każde 90 dni będziesz musiał nadal składać raporty z postępów w nauce oraz swój obecny adres zamieszkania.

Retirement Visa – wiza dla emerytów

Opcja dedykowana emerytom (lub rentierom), i to raczej tym zamożniejszym. Ważnym warunkiem do spełniania jest wiek ponad 50 lat. Wiza zezwala na pobyt do roku. Oczywiście możliwości pracy jest zakazana na tego typu wizie. Więcej o Retirement Visa przeczytasz w artykule Emerytura w Tajlandii – wszystko o Retirement Visa.

Thailand Elite Visa – opcja dla zamożnych

Jeżeli tylko masz na zbyciu od 500 000 TBH (ok. 60 tys. zł)  do 2 000 000 TBH (ok. 260 tys. zł), to możesz zakupić Elite Card, dającą Ci wiele przywilejów na terenie Tajlandii. Jednym z nich jest 5 letnia wiza wielokrotnego wjazdu, na której możesz siedzieć do roku czasu, po każdym przekroczeniu granicy. Najdroższa karta oferuję nawet 20 letnią wizę pobytu! Więcej o Elite Card przeczytasz w artykule Elite Card – zamieszkaj w Tajlandii.

Przydatne linki

Ambasada Tajlandii: informacje wizowe dla Polaków 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu