Wolontariat w Kolumbii – VOLUNTEER VISA

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

AMERYKA POŁUDNIOWAKOLUMBIAWOLONTARIAT ZAGRANICZNY

Jeżeli chcesz zostać w Kolumbii na dłużej i pomóc potrzebującym, możesz postarać się o wizę Volunteer Visa. Jak ją uzyskać, gdzie znaleźć organizacje sponsorujące i zacząć swój wolontariat w Kolumbii? Informacje znajdziesz we wpisie.

Obecnie istnieje sporo sposobów na wyjechanie na wolontariat do Kolumbii. Jedne z nich są programami opłacanymi przez samego uczestnika (i to całkiem nie tanio!), inne oferują pomoc w załatwieniu wizy bez żadnych opłat (w końcu liczy się chęć pomocy), a jeszcze inne to wymiana: zakwaterowanie i wyżywienie w zamian za pracę.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz wziąć udział w wolontariacie w Kolumbii musisz uzyskać wizę: SPECIAL TEMPORARY VISA OF A COOPERATOR OR VOLUNTEER OF A NON-PROFIT ENTITY OR NON-GOVERNMENT ORGANIZATION (NGO). W związku z tym zwróć uwagę na to, czy organizacja wystawi Ci odpowiednie dokumenty. 

Krótkoterminowa pomoc (bez konieczności posiadania wizy)

Dzięki udziałowi w krótkoterminowych programach, polegających na pomocy w zamian za zakwaterowanie, nie musisz martwić się papierologią i wyrabianiem wizy przed wyjazdem. Możesz skorzystać ze specjalnie stworzonych do tego stron: WWOOF, Workaway, HelpX, HelpStay itd. Niewątpliwie dużym plusem tego rozwiązania jest to, że udział w programie jest dosyć tani (wystarczy że uiścisz jednorazową opłatę członkowską), a w zamian za pomoc nie musisz się martwić zakwaterowaniem i -często- wyżywieniem. Dodatkowo masz dostęp do dużej społeczności korzystającej z tego typu wymian.

Wolontariaty długoterminowe: udział w wolontariacie za opłatą

Z pewnością nie jest to tani sposób na wyjechanie i dostanie wizy, ale wydaje się, że najskuteczniejszy. Sam możesz wybierać przez jak długi okres chcesz pomagać, w związku z tym cena za pobyt jest elastyczna. Im dłużej chcesz zostać, tym korzystniejsza cena wychodzi za tydzień pobytu. Zazwyczaj w cenie zawarte jest zakwaterowanie i pomoc miejscowego opiekuna. Ceny oczywiście zależą od danej organizacji, ale średnio wynoszą około 200 USD/ tydzień. Szczegółowe dane znajdziesz na stronach:

Volunteer World – baza wolontariatów. Za udział musisz uiścić opłatę wahającą się od 260 do nawet 1500 USD za miesiąc pobytu, zależnie od organizacji. Koszty wizy leżą po Twojej stronie.

Volunteerhq – wolontariat w Bogocie. Możesz zostać do 24 tygodni. 

GoAbroad – ogromna baza stron oferujących płatny wolontariat w Kolumbii. 

Wolontariaty bez dodatkowych opłat

Jeżeli nie chcesz stracić fortuny na drogie programy, możesz skorzystać z organizacji, które bezpośrednio szukają wolontariuszy. W tym przypadku proces rekrutacji może być dłuższy, ale sam udział nie kosztuje Cię nic lub nie jest bardzo drogi:

Minga teachers – pracujesz jako nauczyciel języka angielskiego. Organizacja pomoże Ci w zdobyciu wizy, ale koszty wizowe leżą po Twojej stronie.

Colombianitos – opłata wpisowa wynosi 100 USD. Koszty wizy, wyżywienia, zakwaterowania musisz sam pokryć. Fundacja pomaga w zdobyciu wizy.

Grupa na Facebooku z ogłoszeniami w Medellin.

Mariposas Amarlillas – wolontariat w Santa Marta. Jednorazowa opłata wyniesie Cię 80 USD. Pracujesz z dziećmi, uczysz języka angielskiego itp. Nie zapewnia zakwaterowania.

Colombia Sin Fronteras – mała organizacja pomagająca w nauce dzieciom w Santa Marta. Możliwość krótkoterminowego i długoterminowego wolontariatu. Nie są pobierane żadne opłaty od Ciebie. Wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego.

Enciende El Fuego – Santa Marta, nie są wymagane żadne opłaty. Sam musisz znaleźć zakwaterowanie.

Givingway – znajdziesz tutaj sporą bazę organizacji z wielu miast Kolumbii. Wiele z nich nie pobiera żadnych opłat. Duża część opisów tylko po hiszpańsku.

Aplikacja o wizę

Jak tylko dostaniesz się do konkretnego programu, zostaje Ci tylko wyrobienie wizy. W tym przypadku organizacja musi przysłać Ci list, który dołączasz do aplikacji.  Otrzymany list musi być podpisany przez prawnego przedstawiciela instytucji lub firmy i koniecznie zawierać:

  • nazwę organizacji lub firmy, numer identyfikacji podatkowej (w przypadku, gdy firma jest zarejestrowana w Kolumbii) oraz dane kontaktowe;
  • Twoje dane, jakie widnieją w paszporcie;
  • opis programu, a szczególnie prac, jakie będziesz wykonywał;
  • czas trwania;
  • dokumenty, które potwierdzą, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje lub wiedzę specjalistyczną;
  • oświadczenie o odpowiedzialności ekonomicznej za koszty zakwaterowania i podróży cudzoziemca.

Oczywiście więcej szczegółowych danych znajdziesz na stronie Urzędu Imigracyjnego pod tym adresem i tym. Wize możesz otrzymać na okres do 2 lat. Koszty wizowe wynoszą 225 USD.

Wolontariat w Kolumbii to nie tylko sposób, by pomóc mieszkańcom, ale przede wszystkim wspaniała okazja, by poznać język i kulturę tego pięknego kraju. A jeżeli ciekawi Cię temat zamieszkania w Kolumbii, przeczytaj wpis Emigracja do Kolumbii: jak zamieszkać na stałe?

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu