Dzięki obustronnemu porozumieniu polsko-japońskiego, możesz wziąć udział w programie Working Holiday i otrzymać pozwolenie na pracę w Japonii na okres do jednego roku. Jeżeli interesuję Cię praca w Japonii koniecznie przeczytaj jakie są warunki, limity oraz możliwości, jakie oferuje wiza.
Program “Zwiedzaj i pracuj w Japonii” pozwoli Ci przez rok podróżować oraz pracować w kraju kwitnącej wiśni, a także podjąć krótkoterminową naukę. Podobnym programem pozwalającym Ci na roczny pobyt i pracę zarobkową w Japonii jest JET Programme, po więcej szczegółów możesz zajrzeć do artykułu Praca w Japonii – JET Programme.
Założenia programu
Wiza zezwala na roczny pobyt w Japonii, w czasie którego możesz legalnie podjąć pracę zarobkową lub krótkoterminową naukę (szkolenia, kursy językowe itp.). Przy aplikowaniu musisz pamiętać, że głównym celem wizy jest podróżowanie, a praca w Japonii ma mieć jedynie charakter dodatkowy. W związku z tym musisz odpowiednio uzasadniać chęć wzięcia udziału w programie. Wizę można otrzymać tylko raz, dlatego niewykorzystanie lub zgubienie paszportu z wizą nie upoważnia do ponownego aplikowania. Gdy tylko otrzymasz pozytywną odpowiedź, masz 3 miesiące na przekroczenie granicy z Japonią.
Ważność wizy
Ważność wizy jest liczona od daty pierwszego wjazdu. W czasie pobytu można przekraczać granicę, przy czym należy dopełnić procedury związane z pozwolenim na kolejny wjazd. Musisz uzyskać tzw. “specjalne pozwolenie na ponowne przekroczenie granicy” – wiza nie traci wtedy ważności. Po przylocie trzeba dopełnić wszelkie wymaganie formalności, takie jak zarejestrowanie swojego adresu pobytu w odpowiednim urzędzie, zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie mogą towarzyszyć Ci osoby będące na Twoim utrzymaniu (np. dzieci, małżonek).
Główne warunki udziału w Programie
O udział w Programie mogą starać się obywatele polscy, spełniający poniższe warunki:
- za główny cel udziału w Programie uznają pobyt wypoczynkowy w Japonii;
- w dniu złożenia wniosku mają od osiemnastu (18) lat do trzydziestu (30) lat włącznie;
- nie towarzyszą im osoby, pozostające na ich utrzymaniu;
- mają ważny paszport oraz bilet powrotny, bądź wystarczające środki do jego nabycia;
- posiadają wystarczające środki na własne utrzymanie w ramach udziału w Programie w początkowym okresie pobytu;
- spełniają wymogi zdrowotne, określone w przepisach prawnych Japonii oraz zakupią ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące opiekę szpitalną;
- aplikant nie uzyskał w przeszłości wizy „Zwiedzaj i Pracuj” do Japonii.
Wymagane dokumenty
- Ważny paszport (ważny przynajmniej przez 1 rok);
- Wniosek wizowy (link do wniosku);
- Zdjęcie wizowe o rozmiarach 4,5×4,5 cm, zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
- Pisemne wyjaśnienie powodu aplikowania o wizę „Zwiedzaj i Pracuj” ( 1 strona A4, forma dowolna);
- Wykupiony bilet lotniczy w obie strony bądź rezerwacja biletu w obie strony potwierdzona przez agencję turystyczną/linie lotnicze. W momencie aplikacji nie ma obowiązku wykupowania biletu. Ambasada Japonii nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej w przypadku niewykorzystania zakupionego biletu lotniczego z powodu przedłużenia procedury wizowej bądź odmowy wydania wizy;
- Wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy;
- Zobowiązanie do przystąpienia do Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (link do zobowiązania);
- Życiorys (link do dokumentu);
- Zarys planu pobytu (link do dokumentu);
- Ubezpieczenie turystyczne (w przypadku posiadania wcześniej wykupionego ubezpieczenia);
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (link do zgody).
Pisemne wyjaśnienie powodu aplikowania o wizę
Jednym z wymagań jest dołączenie do wniosku listu motywacyjnego. List ma przedstawić powody aplikowania o wizę. Oprócz wymagań co do formatu (A4, jedna strona), nie ma sprecyzowanych reguł co do treści. Najlepiej zawrzeć w liście wszystkie motywy, jakie Tobą kierują. Głównym motywem nie może być jedynie praca w Japonii. W związku z tym możesz wymienić np.: miłość do kraju, zamiłowanie do języka, chęć podszkolenia języka japońskiego, rozwijanie bloga, poznanie kultury i historii itd. Możesz również wspomnieć o przyjaciołach lub krewnych, jakich posiadasz w Japonii.
Plan podróży
Plan podróży powinien być wypełniony według udostępnionego formularza. Powinieneś w nim zawrzeć wszystkie daty i miejsca, jakie zamierzasz odwiedzić lub zatrzymać się w nich na dłużej. Najlepiej zawszeć szczegółowe dane, takie jak nazwy Parków Narodowych, wydarzeń, szlaków turystycznych, imprez kulturalnych, w których chcesz wziąć udział. Im więcej szczegółów, tym większe szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi.
Koszty programu
Udział w programie Japonia Working Holiday nie wiąże się z opłatami wizowymi.
Środki finansowe
Wymagana kwota środków własnych wynosi około 2000 USD. W związku z tym należy przedstawić wyciąg bankowy z ostatnich trzech miesięcy wraz z kalkulacją walutową, jeżeli wyciąg jest w innej walucie niż USD. Jeżeli aplikując nie posiadasz zakupionego biletu powrotnego, musisz powiększyć posiadaną sumę o dodatkowe środki 2200 USD.
Limit wiz
Roczny limit wiz z tytułu udziału w Programie „Zwiedzaj i Pracuj” wynosi 500 (pięćset) wiz.
Kiedy wiza może nie być wydana
- brałeś już wcześniej udział w programie “Working Holiday”;
- otrzymałeś wizę w ramach programu, ale jej nie wykorzystałeś;
- nie posiadasz wymaganych środków na koncie;
- masz już podpisaną umowę z pracodawcą japońskim, z której wynika, że większość z planowanego pobytu ma być przeznaczona na pracę zarobkową (głównym celem powinno być zwiedzanie);
- Twoim jedynym motywem jest praca w Japonii;
- limit wiz na dany rok zostanie przekroczony;
- chesz podjąć pracę godzącą w dobre obyczaje i porządek społeczny, jak np. hostessa w klubie , praca w klubie nocnym, praca w barze, praca w kasynie, ;
- zamierzasz podjąć długoterminową naukę. W takim przypadku musisz ubiegać się o wizę studencką.
Przydatne linki
Ambasada Japonii w Warszawie – dokumenty, wnioski, wymagania dotyczące ‘Pracuj i Zwiedzaj’.
Ministry of Foreign Affairs of Japan – informacje o programie Working Holiday na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii.
Termin rozpatrywania wniosku
Czas otrzymania wizy może się zmieścić nawet w tygodniu, taki też jest minimalny czas jaki gwarantuje Ambasada Japonii na swojej stronie.
Dane kontaktowe
Jeżeli masz pytania dotyczące warunków udziału w programie bądź procedury wizowej, możesz kontaktować się z Ambasadą Japonii w Warszawie poprzez główny adres mailowy konsulatu:
cons@wr.mofa.go.jp