WWOOF – wolontariat na farmach na całym świecie!

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

WOLONTARIAT ZAGRANICZNY

Interesuje Cię wolontariat zagraniczny? WWOOF to praca na ekologicznych farmach, w zamian za którą otrzymujesz zakwaterowanie oraz wyżywienie. Program działa w ponad 120 krajach świata!

Jest to kulturalna i edukacyjna wymiana, która łączy wielbicieli zdrowego stylu życia, ciekawych świata i dbających o planetę. Organizacja zrzesza hostów, którzy oferują pracę na ekologicznych farmach w zamian za zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie. Dzięki udziałowi w WWOOF możesz obniżyć koszty wyjazdu, poznać lokalną kulturę, poduczyć się języka, zobaczyć jak wygląda proces wytwarzania ekologicznych produktów (na przykład win, sera, mięsa) i poznać uprawę warzyw od podszewki. Jedyny koszt, jaki musisz ponieść to opłata członkowska oraz koszty dojazdu.

Założenia programu 

WWOOF jest podobny w założeniach do Workaway: w zamian za pomoc przez 4-6 godzin dziennie masz zagwarantowane całodniowe wyżywienie i miejsce do spania. Prace, w jakie możesz być zaangażowany są różnorodne. Może to być wysiewanie nasion, wytwarzanie kompostu, ogrodnictwo, sadzenie, cięcie drewna, pielenie, zbieranie, pakowanie, dojenie, karmienie, wytwarzanie wina, sera, chleba i wiele więcej! Wszystko zależy od tego, jaką farmę wybierzesz.

Nie ma żadnej górnej granicy wiekowej, dlatego możesz aplikować bez względu na metrykę! Koniecznie pamiętaj, że host nie może żądać od Ciebie żadnych pieniędzy. Powinieneś każdorazowo zgłaszać takie sytuacje do administracji danej organizacji. Jednak trzeba przyznać, iż zdarza się, że w biedniejszych krajach hości mogą poprosić Cię o dołożenie się do kosztów związanych z pobytem. W takim przypadku możesz znaleźć inne rozwiązanie, by zrekompensować opłaty. Możesz na przykład zgodzić się na zakup jedzenia, podarować ubrania, książki lub inne użyteczne przedmioty.

WWOOF

Strona główna WWOOF

Długość pobytu

Większość uczestników zostaje od jednego do dwóch tygodni, ale można też zostać na parę dni albo nawet na parę miesięcy! Wszystko zależy od ustaleń między Tobą a gospodarzem. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrezygnować z udziału, jeżeli pobyt na farmie nie sprawia Ci radości.

Jak znaleźć hosta?

Przede wszystkim musisz wybrać kraj, który Cię interesuje najbardziej. Pod tym adresem znajdziesz ich listę. Niestety bardzo często nie możesz wcześniej przejrzeć bazy hostów, by sprawdzić czy są jacyś Cię interesujący. Musisz najpierw uiścić opłatę, a dopiero potem otrzymujesz dostęp do bazy i możesz nawiązać z nimi kontakt. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich państw. Na przykład kanadyjska strona WWOOF pozwala na wcześniejszy przegląd farm, ale już australijska czy amerykańska nie.

Wybierając hosta zwróć uwagę na recenzje: im więcej, tym bardziej wiarygodny jest potencjalny gospodarz. Wystawianie recenzji działa w obie strony.

Ile kosztuje udział w WWOOF?

W przeciwieństwie do Workaway, nie ma jednej stałej opłaty byś mógł wziąć udział w wolontariacie w wielu krajach. Dla każdego państwa musisz wykupić osobne członkostwo. Nie do końca jest to więc opcja budżetowa, choć i to zależy od państwa docelowego. Niemal każdy kraj ma dedykowaną swojej organizacji stronę. Wyjątek stanowią kraje, które nie mają swojej lokalnej placówki, ale za to są zrzeszone w WWOOF Independents: w większości są to kraje Ameryki Południowej, część państw afrykańskich, Rosja, Indonezja itd. W tym przypadku opłata jest tylko jedna dla wszystkich tych państw.

A ile wynosi opłata? Wszystko zależy od kraju, może to być od 20 dolarów (np. Meksyk) do nawet 70 dolarów (np. Australia). Wszystkie koszty podróży oraz wizowe leżą po Twojej stronie.

Wymagania wizowe

Najczęściej wszystkie potrzebne informacje na temat wizy znajdziesz na stronie poszczególnych organizacji WWOOF. W paru krajach wymagana będzie albo wiza pracownicza albo typu Working Holiday (np. w Nowej Zelandii). Niektóre państwa (np. Kanada) zezwalają na udział w wolontariacie na wizie typu Visitor, ale tylko w przypadku niekomercyjnych gospodarstw rolnych. Na szczęście takich ofert też nie brakuje. Na wizie turystycznej możesz też wziąć udział w programie WWOOF w USA.  W Stanach WWOOF nie jest określany ani jako wolontariat ani jako płatna praca, a jako wymiana edukacyjna. Faktem jest, że wszelkie formalności wizowe spoczywają na uczestnikach. Farmy nie mają obowiązku pomagać w zdobyciu wizy.

Czy można uczestniczyć wraz z partnerem, dziećmi lub przyjaciółmi?

Nie chcesz jechać sam na wolontariat? To wszystko jest możliwe i zależy jedynie od dobrej woli hosta. Jeżeli zależy Ci na podróży z drugą osobą, powinniście wykupić osobne członkostwa, choć i tutaj wiele zależy od kraju. Niektóre (np. USA lub Chile) zezwalają na wykupienie tzw. ‘dual membership’, dzięki któremu wyjdzie taniej. Inne kraje pozwalają parze na wykupienie jednego członkostwa. Wszystkie te informacje znajdziesz na stronie docelowej. Podróż z dziećmi też jest możliwa! Jedynie szukanie może Ci zająć więcej czasu. Najlepiej szukać wśród hostów, którzy również posiadają dzieci, abyć mógł zorganizować im wspólny czas i opiekę, by uczestniczyć w pracy. 

Wolontariat zagraniczny to z pewnością świetna przygoda! 

Przydatne linki

Oficjalna strona WWOOF

WWOOF edukacyjna platforma (po angielsku)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu