Zielona karta: Loteria wizowa do USA DV Lottery

DATA OSTATNIEJ AKTUALIZACJI:

EMIGRACJAPRACA ZA GRANICĄUSA

Loteria wizowa to chyba najbardziej znany program wizowy USA. Każdej jesieni ruszają zapisy na loterię, a wiosną następnego roku są ogłaszane jej wyniki. Jeżeli chcesz wziąć udział, zapoznaj się z wpisem.

W przypadku wylosowania i pozytywnego przejścia rozmowy z konsulem, otrzymujesz prawo do stałego pobytu w USA, czyli tzw. “zieloną kartę”. Możesz dzięki niej legalnie pracować, na stałe zamieszkać w jakim chcesz stanie, a po 5 latach starać się o obywatelstwo. Co istotne: nie musisz spełniać żadnych wygórowanych wymagań, a sama rejestracja nic nie kosztuje. Do wylosowania jest aż 50 000 wiz.

Założenia programu

Program działa już od ponad 20 lat, a za cel ma zwiększenie liczby imigrantów z krajów o niskim wskaźniku imigracji do USA. W związku z tym nie wszystkie państwa są upoważnione do losowania. Lista państw jest ogłaszana co roku i można znaleźć ją pod tym adresem. Na stronie musisz wejść w dokument z instrukcją. Dostępna jest również wersja polska.     

Aby aplikować powinieneś spełniać podstawowe warunki:

 • być obywatelem upoważnionego do losowania państwa;
 • nie być karanym;
 • nie mieć wcześniejszych problemów wizowych w USA (odmowa wizy, przesiedzenie ważności wizy);
 • posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub 2 lata doświadczenia zawodowego w przeciągu 5 lat w zawodzie, który wymaga co najmniej dwuletniego szkolenia lub doświadczenia;
 • mieć wystarczające środki finansowe;
 • posiadać ważny paszport.

Co ciekawe nie ma żadnych limitów wiekowych! Nawet jeżeli nie masz 18 lat, możesz aplikować. Kwestia tylko tego, czy spełnisz wymóg posiadania wykształcenia średniego lub odpowiedniego doświadczenia zawodowego. W przypadku, gdy nie masz wykształcenia średniego, najlepiej będzie jak sprawdzisz czy Twoje doświadczenie kwalifikuje się dla danego zawodu. Możesz to zrobić pod tym adresem. Znajdź swój zawód poprzez wyszukiwarkę i przejdź do szczegółów. 

Od zgłoszenia się do otrzymania karty może minąć ponad rok, jeżeli zostaniesz wylosowany. W tym czasie musisz przejść pozytywnie rozmowę z konsulem.

Rejestracja do Loterii Wizowej

Dobra wiadomość to taka, że sama rejestracja do loterii jest bezpłatna. Nie musisz korzystać z pomocy zewnętrznych agencji ani tym bardziej ponosić jakiś opłat. Na dedykowanej loterii stronie musisz uzupełnić specjalny formularz. Podajesz w nim takie dane jak: imię, nazwisko, numer paszportu, płeć, adres e-mail, datę i państwo urodzenia. Dodatkowo musisz załączyć zdjęcie. Koniecznie zwróć uwagę na jakość zdjęcia i czy spełnia ono wszystkie wymogi. Na pewno musiało być zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Nie możesz mieć założonych okularów, a tło powinno być białe, inaczej Twoja aplikacja będzie odrzucona. Dlatego załączenie odpowiedniego zdjęcia jest tak istotne. Na stronie rządowej znajdziesz narzędzie, które pozwoli Ci wstępnie ocenić, czy zdjęcie jest prawidłowe. UWAGA! Odnośnik działa jedynie w przeglądarce Edge i Internet Explorer. Pod tym adresem znajdziesz konkretne przykłady, jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione zdjęcie.

We wniosku musisz koniecznie wpisać dane swojego małżonka, chyba że jesteście w legalnej separacji, jest on obywatelem USA lub jesteście po rozwodzie. Musisz również zgłosić wszystkie swoje niezamężne/ nieżonate dzieci poniżej 21 roku życia. 

Na pewno zwiększysz swoją szansę na wygraną, jeżeli wraz z partnerem wyślecie osobne zgłoszenia. Wystarczy, że jedno z Was wygra, a druga osoba jako członek najbliższej rodziny będzie dołączona do aplikacji. Musicie być jednak po ślubie, by to zadziałało. Tak samo dołączone będę do aplikowacji Twoje nie zaślubione dzieci poniżej 21 roku życia.  Jeżeli je posiadasz, musisz również załączyć ich zdjęcia do formularza online.

Po wysłaniu zgłoszenia zobaczysz stronę potwierdzenia, a na niej Twoje dane i unikalny numer. Koniecznie zachowaj ten numer. Jest on potrzebny byś mógł sprawdzić wynik losowania. 

Sprawdzanie wyników

Wynik musisz sprawdzić samodzielnie, nie otrzymasz żadnej informacji na swój adres email. Dokładny termin podania wyników poznasz w czasie rejestracji. Wystarczy wtedy, że wrócisz na stronę DV Lottery i wybierzesz stronę sprawdzania wyników. Musisz tam wpisać swój unikalny numer, nazwisko oraz rok urodzenia. 

Formularz sprawdzania wyników losowania zielonej karty do USA.

Jeżeli po zalogowaniu się zobaczysz napis “HAS NOT BEEN SELECTED”, to niestety nie poszczęściło Ci się tym razem. Ale nic straconego! Czasami, choć bardzo rzadko, zdarza się, że wylosowane wcześniej osoby nie przejdą pozytywnie rozmowy z konsulem lub same zrezygnują z dalszego udziału. W przypadku, gdy będą jeszcze wolne miejsca w puli przeznaczonej na dane państwo, możesz otrzymać ponowne zaproszenie, tym razem już na adres email. W związku z tym sprawdzaj pocztę na bieżąco! 

Jeżeli zostałeś wylosowany, dopiero późniejsze instrukcje otrzymasz na maila. Samo powiadomienie o wygranej nie przychodzi bezpośrednio na Twojego maila. Jeżeli więc zapomnisz sprawdzić status wniosku, Twoja szansa przepadnie.

Loteria Wizowa: jak zwiększyć swoją szansę?

Bezsprzecznie najważniejszym czynnikiem jest prawidłowe wypełnienie danych podczas rejestracji oraz nie kłamanie w formularzu. Wszelka nieprawda wyjdzie podczas weryfikacji w Ambasadzie. Podobnie będzie, gdy zapomnisz o istotnych szczegółach. Najczęstsze dyskwalifikujące Twoje zgłoszenie błędy to:

 • nieaktualne (czytaj: starsze niż 6 miesięcy) załączone zdjęcie;
 • wpisanie do formularza dzieci, które są powyżej 21 roku życia;
 • zgłoszenie dzieci, które są poniżej 21 roku życia, ale są zaślubione;
 • nie zgłoszenie małżonka, jeżeli jest się w nieoficjalnej separacji; 
 • nieprawidłowo załączone zdjęcie któregoś z dzieci;
 • nieprawidłowe zdjęcie (na przykład złe tło, zła poza, zły rozmiar, zaciemnione lub prześwietlone);
 • wysłanie zgłoszenia więcej niż raz.

Loteria wizowa do USA to niewątpliwie wielka szansa dla każdego, kto pragnie spełnić swój amerykański sen.

Przydatne linki

Strona składania wniosku

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne programy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu